Koszty energii mocno poszybowały w górę. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek a wysokie rachunki mają kluczowy wpływ na rentowność produkcji i oferowanych usług. W obliczu tak szybko rosnących wydatków zarządzanie zużyciem energii z punktu widzenia przedsiębiorcy jest bardzo istotne. Przeanalizuj swoją fakturę za sprzedaż i dystrybucję energii i skorzystaj z naszej pomocy, już dziś oszczędzaj w swojej firmie!
Grupa taryfowa – określająca według jakich stawek jesteś rozliczany za zużycie energii elektrycznej.
Więcej szczegółów znajdziesz na:
Dobór odpowiedniej taryfy Dodatkowe koszty wynikające z poboru mocy biernej. Znacznie podwyższające wartość rachunku.
W przypadku występowania powyższych wartości zalecamy montaż odpowiedniego rodzaju kompensatorów mocy biernej.
Więcej szczegółów znajdziesz na:
Kompensacja mocy biernej. Dystrybucja energii elektrycznej – szczegółowe informacje o tym, jak została wyliczona opłata za dystrybucję energii elektrycznej czyli za jej dostarczenie.
Odczyty – informacje o zużyciu energii elektrycznej, w zależności od taryfy, z jakiej obecnie korzystasz. Rozliczenie może odbywać się z podziałem na strefy lub bez – całodobowo.
Zużycie jest wyliczane na podstawie wskazań licznika.
Rozliczenie– Szczegółowe informacje o tym, jak została wyliczona opłata za sprzedaż energii, którą zużyłeś
Należność za zużycie energii elektrycznej wraz z jej dystrybucją w wymienionym okresie rozliczeniowym
Rozliczenie – elementy składowe
Energia czynna – to podstawowa opłata na fakturze, dotycząca ilości pobranej energii elektrycznej, rozliczanej w strefach czasowych lub całodobowo, w zależności od taryfy. Opłata ta ma podstawowe znaczenie dla klienta, który powinien wybrać taką taryfę która pozwoli mu osiągać jak największe oszczędności. (
Dobór odpowiedniego sprzedawcy i taryfy)
Opłata handlowa – to kwota, jaką ponosimy z tytułu obsługi, rozliczenia i fakturowania. Jest kwotą stałą, wyrażoną w złotówkach na miesiąc.
Dystrybucja energii elektrycznej – elementy składowe
Opłata jakościowa – jest opłatą z tytułu korzystania z krajowego systemu energetycznego, czyli operatora systemu przesyłowego jakim jest PSE, są to koszty utrzymania całego systemu dla zapewnienia niezawodności bieżących dostaw energii elektrycznej o odpowiedniej jakości. Opłata ta jest zależna od wartości wykorzystanej energii.
Opłata sieciowa zmienna – jest to opłata zmienna zależna od zużycia energii elektrycznej. Opłata ta pokrywa koszty dystrybutora, na pokrycie strat sieciowych oraz kosztów związanych z transportem energii od innych operatorów.
Opłata OZE – to opłata za zapewnienie dostępności energii ze źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym. Zależna od ilości pobranej energii. Opłata OZE ma wspierać wytwarzanie energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
Opłata kogeneracyjna – jest to opłata wspierająca wytwarzanie energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, czyli wytwarzanie jednocześnie prądu i ciepła. Zależy od ilości zużytej energii.
Opłata sieciowa stała – jest to kwota związana z kosztami dystrybutora w wyniku eksploatacji i rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Uzależniona jest od zamówionej mocy umownej, lub w innych przypadkach od wybranej grupy taryfowej.
Opłata przejściowa – to opłata związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych z elektrowniami, jako zabezpieczenie kredytów zaciągniętych na realizacje inwestycji. Zależy od zamówionej mocy umownej lub od rocznego zużycia energii elektrycznej.
Opłata mocowa – czyli opłata dla wytwórców energii za gotowość do zabezpieczenia dostarczenia prądu. Opłata ta ma na celu wynagrodzić wytwórców energii za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego.
Opłata abonamentowa – to koszty związane z odczytem układu pomiarowego i jego kontrolą. Wysokość opłaty zależy od grupy taryfowej, okresu rozliczeniowego i sposobu odczytu licznika.
Energia bierna pojemnościowa - są to koszty wynikające z poboru energii biernej pojemnościowej. Pozycja ta od kilku lat przyjmuje na rachunkach coraz wyższe wartości. Wynika z zastosowania w sieci odbiorcy urządzeń takich jak falowniki, serwery, oświetlenie LED itp. Na szczęście możemy zniwelować pobór mocy biernej pojemnościowej za pomocą odpowiednich kompensatorów, a tym samym znacznie ograniczyć kwotę na rachunku za energię elektryczną. (Kompensacja mocy biernej pojemnościowej).
Obniż koszty z firmą Inter-Consulting!
Wraz z rosnącymi cenami energii elektrycznej wiele osób szuka oszczędności. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, i zwrócenia uwagi na praktyczne sposoby które pozwolą ograniczyć nasze rachunki za prąd elektryczny: „Jak oszczędzać na kosztach energii”. Skontaktuj się z nami i sprawdź jak Ty możesz oszczędzać na energii!