Na koszty energii składa się nie tylko cena zakupu energii elektrycznej, ale również inne opłaty wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną. Wskazane jest ich przeanalizowanie, gdyż każdy z elementów może być źródłem potencjalnych oszczędności dla firmy.
Twój rachunek zawiera m.in.:
Co to jest moc umowna?
Moc umowna to maksymalna ilość energii (wyrażana w kW), którą w przedziale czasu o długości 15 minut możemy pobrać z sieci. Jej wartość znajdziesz w umowie podpisanej z Twoim dystrybutorem energii.
Czy wysokość mocy umownej jest ważna?
Tak! Jej wartość powinna być dobrana do charakterystyki działalności Twojego przedsiębiorstwa - rodzaju i ilości posiadanych urządzeń oraz sposobu i częstotliwości korzystania z nich.
Złe określenie wartości mocy umownej może mieć dwa, niestety niekorzystne, skutki:
• zbyt wysoka wartość mocy zamówionej - płacisz za gotowość do większego obciążenia, z której nie korzystasz;
• zbyt niska wartość mocy zamówionej - dostawca energii naliczy karę za przekroczenie mocy zamówionej - np. 10-cio krotność ceny każdego kW o który przekraczasz moc zamówioną. Naliczenie kary odbywa się za każdy miesiąc, w którym wystąpiło przekroczenie.
Precyzyjne określenie wartości potrzebnej mocy umownej można przeprowadzić zlecając nam odpowiednie pomiary, a w przybliżeniu sprawdzając rachunki za energię elektryczną z dłuższego okresu np. z roku. Jeśli analiza wykaże, że poziom mocy umownej nie jest odpowiedni, warto zmienić swoją umowę ze spółką dystrybucyjną energii.
Dzięki ustaleniu właściwej wysokości mocy umownej, optymalizujesz koszty energii - unikasz dodatkowych opłat na rachunku za prąd.
Warto wiedzieć że dysponujemy urządzeniami pozwalającymi na sterowanie i ograniczanie mocy umownej (strażnik mocy).
Opłata mocowa
Opłata mocowa to dodatkowa, comiesięczna opłata która dotyczy gospodarstw domowych oraz firm. Dla przedsiębiorców stawka naliczana jest na podstawie ilości energii pobranej z sieci w wybranych godzinach doby (tzw. godzinach szczytu). Wysokość stawek opłaty mocowej określa co roku Urząd Regulacji Energetyki. Są one różne w zależności od rocznego zużycia energii. Urząd definiuje również godziny szczytu.
Jak obniżyć wysokość opłaty mocowej?
Opłaty mocowej nie da się uniknąć, ale jest wiele sposobów na obniżenie jej wysokości:
• Inteligentne systemy zarządzania energią
Pozwalają w prosty sposób sterować urządzeniami w firmie, a tym samym oszczędzać prąd. Dzięki analizie danych historycznych, na bieżąco poprawiają swoje działanie.
• Obniżenie zużycia energii elektrycznej
• Zmiana godzin poboru energii
Opłata mocowa jest naliczana w dni powszednie, w godzinach od 7.00 do 22.00. Organizacja pewnych procesów poza tymi godzinami pozwala obniżyć rachunki. Jest to możliwe do wcielenia w życie w przypadku automatycznych czynności, które nie wymagają obecności pracownika.
Strażnik mocy
Strażnik Mocy jest urządzeniem, które zapobiega przekroczeniu tzw mocy umownej, czyli zbyt dużego zużycia energii czynnej w każdym z okresów 15-minutowych. Dzięki bieżącemu monitorowaniu poboru mocy, sprawdza czy jej wartość nie zbliża się do wartości granicznych określonych w umowie. Jeśli tak - otrzymasz powiadomienie, a Strażnik Mocy zainicjuje wcześniej zaprogramowaną sekwencję zdarzeń, dzięki której wartość mocy nie zostaje przekroczona, a dostawca energii nie naliczy kary.
Stały nadzór nad parametrami sieci pozwala natychmiast zareagować na zbliżające się przekroczenia oraz realnie wpływa na minimalizację kosztów związanych z opłatami stałymi - mocą umowną i opłatą mocową.
Często funkcja strażnika mocy jest jedną z opcji systemów monitorowania i nadzoru sieci IC-View, które nie tylko potrafią odczytywać bieżącą wartość mocy ale także przewidywać jaką wartość osiągnie ona pod koniec okresu 15-minutowego. Daje to możliwość znacznie wcześniejszego reagowania na wzrost mocy, grożący przekroczeniem wartości mocy zamówionej.
Stopnie zasilania
Stopnie zasilania to wielkości określające poziomy ograniczeń w dostępności (poborze) energii elektrycznej. Powszechnie stosowane na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku, następnie w lecie 2015r., na skutek niedoboru źródeł wytwórczych energii ponownie wracają do stosowania. Stopień 11. oznacza, że odbiorca może pobierać moc bez ograniczeń, do wysokości wynikającej z umowy zawartej z dostawcą energii. Stopień 20. zasilania oznacza, że odbiorca musi ograniczyć pobór energii tylko do niezbędnego, wysokości ustalonego wcześniej minimum (do tzw. mocy bezpiecznej), która nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz uszkodzenia lub zniszczenia obiektów.
W przypadku niezastosowania się do wprowadzonych ograniczeń, wysokość kary pieniężnej to nawet 15% przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Gdyby odbiorcy nie zastosowali się do ograniczeń system zasilania mógłby utracić stabilność i całe obszary, w tym fabryki, wieżowce, centra handlowe, kolej, metro itp zostałyby automatycznie pozbawione energii. Podobna sytuacja, choć z innych przyczyn, zdarzyła się w Polsce 8 kwietnia 2008r., kiedy to w Szczecinie, prądu nie było przez prawie dobę, a w okolicznych powiatach znacznie dłużej. Kosztowało to wg różnych szacunków ponad 50 mln ówczesnych złotych i na szczęście obyło się bez ofiar.
Każdy z odbiorców o mocy umownej równej lub większej niż 300 kW powinien z wyprzedzeniem opracować plan działania na wypadek ogłoszenia każdego ze stopni zasilania. Nie warto ryzykować, by z dnia na dzień zostać zmuszonym do odłączenia urządzeń wykorzystywanych w ważnych procesach działalności Twojego przedsiębiorstwa. Nasza firma przeprowadzi audyt układu zasilania oraz instalacji. Zaprojektujemy system pozwalający w określonej kolejności odłączyć lub odciążać urządzenia, kontrolując aktywnie zapotrzebowanie na energię. Jeśli potrzebować będziesz dodatkowych źródeł zasilania - informacje te również zamieścimy w raporcie.