Elektroenergetyka

Sprawdź o ile obniżymy Twoje koszty energii

Zacznij od wpisania wysokości miesięcznego rachunku za energię.
Nie zajmie Ci to więcej, niż kilka minut.

Optymalny dobór rodzaju, budowy i mocy kompensatora

Tylko prawidłowo zaprojektowane kompensatory mocy biernej pozwalają na uzyskanie znaczących oszczędności oraz na poprawę jakości energii elektrycznej. Zarówno aktywne jak i pasywne kompensatory mogą spełnić powyższe założenia. Wybór jednak może się różnic ze względu na indywidualne wymagania instalacji klienta oraz zarejestrowane charakterystyki obciążenia sieci. Omawiane urządzenia istotnie  różnią się zasadami działania oraz możliwościami. Wybór nie jest prosty i zależy od wielu czynników, dlatego przyjrzymy się im bliżej, aby pomóc Państwu zrozumieć jak istotna jest kwestia właściwego doboru urządzenia i jego parametrów.
S

Zasada działania kompensatora aktywnego

Aktywne kompensatory mocy biernej to urządzenia dość skomplikowane. Zasada ich działania oparta jest na wykorzystaniu układów elektronicznych w konfiguracji zbliżonej do falownika, który na skutek setek przełączeń tranzystorów w jednostce czasu może pobierać z sieci prąd bierny o regulowanym przesunięciu fazowym. Pomiar mocy biernej w każdej fazie i dość szybka reakcja na zmiany obciążenia pozwala na kompensację mocy biernej w sieci zawierającej np spawarki, zgrzewarki i inne odbiorniki szybko zmieniające wartości pobieranej mocy.
Jednak każde przełączenie tranzystora falownika kompensatora generuje pewne straty mocy czynnej, zatem kilkaset przełączeń na sekundę w każdej fazie jakie wykonuje kompensator SVG również wiąże się ze stratami energii czynnej jakie trzeba ponieść aby móc szybko kompensować moc bierną dla specyficznych odbiorników które tego wymagają.
Duża liczba przełączeń skutkuje też zakłóceniami komutacyjnymi jakie dostają się do sieci poprzez połączenie galwaniczne oraz do innych urządzeń takich jak modemy, routery itp. poprzez fale radiowe. Producenci kompensatorów SVG niekiedy starają się zmniejszyć te zakłócenia za pomocą np ekranowania obudów, a zakłócenia przewodzone poprzez dodanie szeregowych dławików, ale nie zawsze jest to wystarczająco skuteczne.

Kompensatory aktywne wyróżnia zdolność do dynamicznej regulacji mocy biernej w czasie.  Jest to szczególnie ważne w instalacjach o bardzo i szybkozmiennym obciążeniu, jednak kosztem finansowym szybkości kompensacji są znacznie wyższe straty energii, a kosztem technicznym  generowane do sieci różnego rodzaju zakłócenia.

Zasada działania kompensatora pasywnego

Pasywne kompensatory mocy biernej stanowią od lat główne rozwiązanie w dziedzinie zarządzania energią bierną. Działają one na zasadzie załączania i wyłączania do kompensowanej sieci elementów pasywnych, takich jak kondensatory i dławiki o określonych mocach.
Załączając elementy charakteryzujące się określoną pojemnością lub indukcyjnością,  dostarczają wartość mocy biernej o przeciwnym znaku w stosunku do nadmiaru mocy biernej w sieci elektrycznej. Procesem tym steruje mikroprocesorowy regulator mocy biernej, który może być wyposażony w prostszy lub złożony, trójfazowy układ pomiarowy i wiele funkcji dodatkowych w zależności od potrzeb.

Kompensatory pasywne stanowią rozwiązanie o stosunkowo prostym działaniu, wymagają mniej skomplikowanych układów elektronicznych w porównaniu do kompensatorów aktywnych. Są szczególnie przydatne w sytuacjach, w których obciążenia elektryczne nie zmieniają się tak szybko jak w przypadku kompensatorów aktywnych, oraz dla urządzeń o większej i dużej mocy powszechnie stosowanych w przemyśle.

Kompensator pasywny ma niewielkie straty mocy, może wykorzystywać nawet bardzo złożone algorytmy sterowania i może go naprawić każda służba utrzymania ruchu - gdyby uległ awarii. Jednak nie skompensuje tak szybkich zmian mocy jakie generują spawarki, zgrzewarki, lasery itp.
Dzięki temu że pobiera znikome wartości mocy na straty własne, możne być wykorzystywany do obniżania strat w elementach sieci odbiorcy.

Wady i zalety analizowanych kompensatorów

Kompensator aktywny
Kompensator pasywny
Główne zalety:
•  Krótki czas reakcji na zmiany obciążenia

• Kompensacja indywidualna w każdej fazie

• Symetryzacja obciążenia

• Możliwa filtracja wyższych harmonicznych 
dla specjalnych wersji i wykonań SVG

• Niewielkie wymiary SVG o małych mocach



• Dłuższy czas reakcji, ale wystarczający dla większości sieci i odbiorników, często jeszcze programowo wydłużany, aby zmniejszyć liczbę przełączeń i związanych z tym zakłóceń

• Minimalizacja strat energii czynnej

• Niskie koszty eksploatacyjne

• Mała podatność na awarię, jeżeli jest prawidłowo zaprojektowany

• Mniej skomplikowany i łatwy do naprawy, choć trudniejszy na etapie projektowania

• Mniej podatny na zakłócenia w sieci

• większa trwałość i niezawodność

Główne wady:
• Skomplikowany technicznie

• Utrudniona konserwacja,

•  Naprawa może być nieopłacalna

• Nieoptymalny przy stałych obciążeniach

• Wysokie koszty eksploatacyjne

• Może zakłócać transmisje radiowe, sieci
wi-fi, oraz pracę innych odbiorników  
• Mniejsza elastyczność regulacyjna dla małych obciążeń

• Konieczność projektowego dopasowania parametrów kompensatora do indywidualnych warunków instalacji

• Konieczność zabezpieczenia poszczególnych stopni dławikami w przypadku większości sieci zawierających wyższe harmoniczne

• Trudniejsza lecz możliwa filtracja wybranych harmonicznych

• Brak możliwości symetryzacji obciążenia

• Baterie o niewielkich mocach zajmują więcej miejsca w porównaniu z kompensatorem aktywnym. Dla większych jednostek mniej więcej tyle samo, a duże są mniejsze od SVG o tej samej mocy

Jaki kompensator wybrać?

Jeżeli nie wiesz jaki kompensator wybrać, nie jesteś projektantem ani pasjonatem elektroenergetyki:
• Zleć audyt energetyczny - sprawdzimy i ocenimy charakterystykę pracy sieci, układu zasilania oraz stan instalacji.

• Skonsultuj się z naszym ekspertem w dziedzinie zarządzania energią, który określi jakie rozwiązania będą najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.

• Wybierz nasz doświadczony zespół, który dostarczy, optymalny pod względem rzeczywistych potrzeb i jak najmniejszych strat energii, kompensator aktywny SVG lub pasywny najwyższej jakości i zapewni profesjonalną instalację oraz wsparcie techniczne.
Wybór między kompensatorem aktywnym a pasywnym zależy od indywidualnych potrzeb klienta oraz charakterystyki urządzeń i obciążenia sieci. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady, a odpowiedni wybór zależy od wielu czynników w konkretnej sytuacji.

Ostatecznym celem, niezależnie od wybranego rozwiązania, jest obniżenie kosztów za energię elektryczną. Ważne jest, aby przed wyborem urządzeń, skonsultować się z ekspertami w dziedzinie zarządzania energią elektryczną, którzy pomogą w dokładnym dostosowaniu rozwiązania do indywidualnych wymagań. W efekcie osiągniesz znaczną redukcję rachunków za prąd i poprawisz efektywność energetyczną swojej instalacji.

Znane są przypadki gdzie po instalacji przypadkowych urządzeń opłaty za energię bierną spadły, ale opłaty za energię czynną zwiększyły się kilkukrotnie w stosunku do kwot zaoszczędzonych na energii biernej.  Zamieniły się miejscami na fakturze, a kwota końcowa jeszcze wzrosła.

Co zyskujesz zlecając nam kompensację mocy biernej?

Oszczędzasz dwa razy

Nie ponosisz kosztów energii biernej.  Dodatkowo oszczędzasz zmniejszając zużycie energii czynnej

Zapewnisz trwałość instalacji!

Ograniczasz straty mocy czynnej i ryzyko wprowadzania zakłóceń do sieci, dbając o własne urządzenia i instalacje

Bezawaryjna praca sieci

Przykładamy dużą wagę aby nasze kompensatory nie pogarszały a poprawiały niezawodność  pracy sieci odbiorcy
Postaw na doświadczenie, skontaktuj się z nami już dziś, a nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą dostosować rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Przeanalizujemy twój rachunek za darmo i doradzimy najlepszy możliwy wybór!

Skontaktuj się z nami!

Mogą Cię zaciekawić

POROZMAWIAJMY O MOŻLIWOŚCIACH

Sprawdź o ile obniżymy
Twoje koszty energii

Powiedz nam trochę o sobie 
i porozmawiajmy o optymalizacji Twoich kosztów.

    Numer telefonu

    Wysokość rachunku za energię w PLN

    Elektroenergetyka
    Wydział Elektroenergetyki
    ul. Namysłowska 13/5
    03-454 Warszawa
    E-mail
    biuro@icpower.pl
    Telefon kontaktowy
    22 677 22 30
    apartmentenvelopephone-handsetmap-markerpie-chart